Əraqçi: Amerika xalqını düşmən saymırıq, lakin...
Yayınlanma tarixi: 2/20/2026 8:15:58 PM
İranın XİN rəhbəri ABŞ-ın MSNBC telekanalına müsahibəsində maraqlı mətləblərə toxunub
İslamazeri.com xəbər verir ki, İranın xarici işlər naziri Seyi Abbas Əraqçi nüvə danışıqlarında “sıfır zənginləşdirmə” və ya proqramın dayandırılması ilə bağlı iddiaları rədd edərək, tərəflər arasında irəliləyiş əldə olunduğunu və mümkün sazişin ilkin mətninin hazırlandığını açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, sənəd qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsi və sanksiyaların ləğvi prinsipi əsasında formalaşdırılır.
Nazir ABŞ-ın MSNBC telekanalına müsahibəsində vurğulayıb ki, İranın nüvə proqramı üçün hərbi həll yolu mövcud deyil. O bildirib ki, əvvəllər İranın nüvə obyektlərinə hücumlar edilib, alimlər hədəf alınıb, lakin proqram dayandırılmayıb: “Bu texnologiya öz alimlərimiz tərəfindən yaradılıb və bombardmanla məhv edilə bilməz. Yeganə yol diplomatiyadır”.
Əraqçi qeyd edib ki, ABŞ yenidən danışıqlar masasına qayıdıb və razılaşma axtarır. İranın həm sülhə, həm diplomatiyaya, həm də özünü müdafiəyə hazır olduğunu deyən nazir əlavə edib ki, əgər kimsə İranın nüvə proqramının dinc xarakter daşımasına əmin olmaq istəyirsə, yeganə çıxış yolu danışıqlardır.
XİN rəhbəri bildirib ki, hazırda nə İran tərəfindən zənginləşdirmənin dayandırılması təklifi irəli sürülüb, nə də ABŞ “sıfır zənginləşdirmə” tələbi qoyub. Onun sözlərinə görə, tərəflər İranın nüvə proqramının, o cümlədən zənginləşdirmə fəaliyyətinin daim dinc məqsədlərlə davam etməsinə təminat mexanizmlərini müzakirə edirlər. Bunun qarşılığında isə sanksiyaların ləğvi nəzərdə tutulur.
Araqçi vurğulayıb ki, İran yalnız qarşılıqlı hörmət dilinə cavab verir: “Amerika xalqını düşmən saymırıq, lakin ABŞ hökumətinin siyasətlərini düşmənçilik kimi qiymətləndiririk. Əgər hörmətlə danışsalar, eyni şəkildə cavab verərik”.
Nazir bir neçə gün əvvəl Cenevrədə aparılan danışıqların konstruktiv keçdiyini, tərəflərin mümkün razılaşmanın əsas prinsipləri üzərində ilkin anlaşma əldə etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, növbəti mərhələdə müzakirə olunması üçün sazişin layihə mətni hazırlanır.
Əraqçi əlavə edib ki, Rafael Grossi – International Atomic Energy Agency rəhbəri – texniki təkliflərlə prosesə konstruktiv töhfə verir. Nazir bildirib ki, İran 2015-ci ildə əldə olunan razılaşmada olduğu kimi, texniki və siyasi öhdəliklər çərçivəsində proqramın tamamilə dinc xarakter daşımasına təminat verə bilər.
Əraqçi deyib ki, danışıqlarda son tarix müəyyən edilməyib, lakin hər iki tərəf tez bir zamanda “ədalətli və qarşılıqlı faydalı” razılaşma əldə etməkdə maraqlıdır. Onun fikrincə, mümkün hərbi ssenari yalnız vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirər və region üçün fəlakətli nəticələr doğura bilər.
Nazir “win-win” modelini (qazanmaq qazanmaq) belə izah edib: ABŞ İranın nüvə proqramının tamamilə dinc xarakter daşıdığına əmin olur, əvəzində isə İrana qarşı tətbiq edilən sanksiyalar ləğv edilir.
'raqçi vurğulayıb ki, diplomatik həll əlçatandır və tərəflər yetərli iradə və çeviklik nümayiş etdirsələr, razılaşma qısa müddətdə əldə oluna bilər.